Naval – Początki 

Naval - o mnie

Jestem byłym żołnierzem Jednostki Wojskowej GROM. Przez czternaście lat służyłem jako operator w zespole bojowym. Sporą część tego czasu spędziłem na misjach zagranicznych biorąc udział w działaniach bojowych na wodach Zatoki Perskiej, Iraku i w Afganistanie.

Zanim przeszedłem selekcję do GROM-u, byłem żołnierzem 1 Pułku Specjalnego, służyłem w Libanie w misji pokojowej ONZ.

Naval - odznaczenia wojskowe

Za swoją służbę byłem wielokrotnie odznaczany, w tym najwyższymi odznaczeniami wojskowymi, jakie można otrzymać w Polsce za czyny bojowe poza granicami kraju m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego, przyznawanym wybitnie zasłużonym w bojach i Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego, przyznawanym za czyn wybitnego męstwa połączony z narażeniem życia, a także Złotą Odznakę GROM-u, która dla żołnierzy JW GROM jest najwyższym zaszczytem.

Po zakończeniu czynnej służby wojskowej 

Oprócz prowadzenia firmy Naval Polska, zajmuję się również innymi ciekawymi projektami. W 2012 byłem jednym z konsultantów gry komputerowej Medal of Honor: Warfighter, w której gracze mogą wcielić się w rolę GROM-owca. Jestem autorem książek: “Przetrwać Belize”, “Ostatnich gryzą psy”, “Zatoka”, “Camp Pozzi”, „Chłopaki z Marsa”, “Afganistan na kołach”, “Lider w stylu GROM”, „Ekstremalny poradnik treningowy”, „Strzelnica Navala”, “Ekstremalny poradnik przetrwania” i „Świat na celowniku”. Wystąpiłem też w roli prowadzącego program „Ekspedycja – odkrywcy drugiej natury” wyprodukowanego dla stacji Discovery Channel Polska oraz autorski program “Strzelnica Navala” w POLSAT Sport, Prowadzi podcast “Na celowniku Navala”.

Swoją wiedzą i doświadczeniem staram się wspierać instytucje charytatywne i pozarządowe, m.in. Polską Akcję Humanitarną (PAH), Fundację „Akademia Sportu”, a także służby mundurowe. Jestem wolontariuszem Muzeum Powstania Warszawskiego, uczestniczę też w ekstremalnych biegach z przeszkodami, takich jak Runmageddon, oraz ultradługich biegach przekraczających dystans 100 kilometrów.  Jestem również wykładowcą na Uczelni Techniczno-Handlowej w Warszawie.

Naval podróże, biegi przeszkodowe